fbpx

UHC and Dragons delight home fans as Mannheim and H&W win well

UHC Hamburg took top spot from the women’s ABN AMRO EHL Ranking Cup this weekend while KHC Dragons and Mannheimer HC got the maximum ranking points on offer from their respective tournaments.

Felix Denayer put on a showcase to delight the home Dragons crowd as they closed out the men’s ABN AMRO Ranking Cup weekend with a 5-1 win over Rot-Weiss Köln. Read the full report here

In Hamburg, Amy Costello’s penalty corner double earned UHC Hamburg victory over Surbiton and, with it, fifth place at the women’s ABN AMRO EHL Ranking Cup in Hamburg with the English side settling for sixth.

It was a cracking encounter with the Scottish woman’s precision proving the difference in an evenly-matched contest. Read the full report here

Three late goals saw Mannheimer HC eventually break the shackles to land fifth place from the men’s EHL Ranking Cup in Brasschaat, seeing off HC Minsk who earn ninth place for their weekend’s work. Read the full report here

Three second quarter goals put Hampstead & Westminster on course for a strong 4-1 win to earn a share of 13th place overall from the men’s ABN AMRO EHL Ranking Cup with Three Rock Rovers ending 17th. Read the full report here

The updated ranking tables will be released in the next few days which will determine how many places each country gets in the EHL and the other EuroHockey tournaments in 2022.

04c2bad2 5388 0603 3cdf aa457bd341b8

EHL Cup 2021            
Men’s Match Schedule (30 September – 3 October 2021, KHC Dragons (BEL))

Thursday 30 September

M1: Grange HC scr SV Arminen receive walkover

M2: Dinamo Elektrostal 2 (N Dvoretskii 2) SV Kampong 5 (B Kellerman 2, R Kemperman, J Janssen, S Lageman)

M3: Den Bosch 6 (K Bijen 2, T Boers 2, A Smith, D Wotherspoon) Saint Germain 0

M4: Gantoise HC 2 (A Kina) Club de Campo 3 (A Lacalle, A Tello, J Basterra), Campo win shoot-out 4-3

Friday 1 October

M6 KO8: SV Arminen 1 (R Bele) SV Kampong 5 (B Kellerman 2, J de Geus, C Dobbelaar, J Janssen)

M7 Ranking match: Saint Germain 2 (P Parrilla, W-I Jeammot) Gantoise HC 4 (P Scheen 2, A Bugallo, E Tynevez)

M8 KO8: Den Bosch 3 (R Versteeg, J van der Horst, P Reyenga) Club de Campo de Madrid 2 (B Lacalle, J Basterra)

Saturday 2 October

M9 KO16: HC Minsk 5 (V Belousov 3, A Hancharou, M Paulovich) Three Rock Rovers 4 (B Johnson, F Morris, R Spencer, A Haughton)

M10 KO16: Mannheimer HC 2 (M Schachner, G Peillat) Hampstead & Westminster 2 (M Guise-Brown 2), Mannheim win shoot-out 2-0 

M11 KO16: Dinamo Ak-Bars scr; Rot-Weiss Köln receive walkover

M12 KO16   KHC Dragons – Surbiton HC

Sunday 3 October

M13 Ranking match: Three Rock Rovers 1 (J Hosking) Hampstead & Westminster 4 (M Guise-Brown, J Kelly, M Ramshaw, J Sharp)

M14 KO8: Mannheimer HC 5 (G Peillat, R Hartkopf, P Zmyslony M Schachner, J Wiegand) HC Minsk 1 (M Staradub)

M16 KO8: KHC Dragons 5 (F Denayer 2, N Della Torre, M Cobbaert, R Rubens) KHC Dragons 1 (E Mazkour)
           
Women’s Match Schedule (2-3 October 2021 at UHC Hamburg (GER)
)

Saturday 2 October   

M1 SF1: Pegasus scr Surbiton walkover
M2 SF2: UHC Hamburg 2 (L Kreusler, S Stomps) HC Minsk 1 (N Shtsin)

Sunday 3 October      

M4: 1st/2nd place: UHC Hamburg 2 (A Costello 2) Surbiton 0Social media
Twitter:@ehlhockeytv
Facebook:Euro Hockey League
Instagram: ehlhockeytv
Hashtags: #EHL #equallyamazing

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment

SanFair Newsletter

The latest on what’s moving world – delivered straight to your inbox